İşbirliklerimiz

Yeşil Dönüşüm Platformu
The Purest Solutions

İklim değişikliğinin, küresel ısınmanın, hava kirliliğinin, su kıtlığının, nesli tükenmekte olan hayvanların, artan nüfusun bu şekilde devam etmesi halinde ekosistemimize geri dönülmez zararlar vereceğinin bilincindeyiz. Tüm bunların sonucunda gezegenimizi korumak için bireysel ve kurumsal sorumluluğumuzu üstleniyoruz. Her gün çevresel, sosyal ve ekonomik kalkınma için neler yapabileceğimiz üzerine çalışıyor ve tüm süreci bu odakta tasarlıyoruz. Geride bıraktığımız yılda sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşma yolunda önemli adımlar atmış olduğumuzu görüyoruz. Tedarik zincirimizi dikkatle değerlendiriyor ve atıkları azaltmak, enerjiyi korumak, karbon ayak izimizi en aza indirmek için tedarikçilerimizle birlikte çalışıyoruz. Tek kullanımlık plastik kullanımımızı azaltmak için geri dönüştürülebilir ve cam ambalaj malzemelerine geçiş yapmak ve bazı ürünlerimiz için yeniden doldurulabilir seçenekler sunmak da dahil olmak üzere bir dizi girişimi de hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bu çabalarımıza ek olarak, müşterilerimiz ve paydaşlarımızla sürdürülebilirlik girişimlerimiz hakkında düzenli olarak bilgi paylaşarak şeffaflık taahhüdünde bulunmaktayız. Bu şeffaflığın, güven inşa etmek ve herkes için daha sürdürülebilir bir geleceği teşvik etmek için gerekli olduğuna inanıyoruz. Çevresel ayak izimizi daha da azaltmamıza yardımcı olabilecek yenilikçi teknolojileri, malzemeleri araştırıyoruz; sürdürülebilirliği teşvik etmek ve olumlu değişimi yönlendirmek için müşterilerimiz, paydaşlarımız ve ortaklarımızla her zaman etkileşim kurmanın yeni yollarını arıyoruz. Sürdürülebilirliği benimseyerek ve çevre üzerindeki etkimizi en aza indirmeye çalışarak, sadece daha iyi bir iş inşa etmekle kalmıyor, aynı zamanda hepimiz için daha iyi bir gelecek kuruyoruz.

Yeşil Dönüşüm Platformu
Etki Çemberleri Vakfı

Etki Çemberleri Vakfı, sosyal, çevresel ve ekonomik meselelerin bir bütün olarak ele alınması bilinci ile her bir mesele etrafında bir araya gelen işbirliği odağında çemberlerden oluşur. Gönüllü ve bağışçılar ile insanlara ve doğaya destek verecek mekanizmalar kurar. Etkiyi, ortak akıl, ağlar ve bağlar ile sağlanan, birlikte çoğalan ve tamamlayan onarıcı etki olarak ele alır. Etki Çemberleri Vakfı, sivil toplumu ve sosyal girişimleri bağışları ile etki odaklı destekleyecek birey ve kurumların, gönüllüleri harekete geçirecek sistemlerin ve konusunun uzmanı olan akil kişilerin birlikte yol almalarını sağlar. Plastiksiz Kaş, Plastiksiz Gökçeada ve sektörel dönüşümü hedefleyen Mavi Yeşil Gelecek projeleri yola ilk çıktığı projeleridir. Plastiksiz dönüşüm odağında oluşturduğu uygulama modelini birçok farklı bölgede yaygınlaştırmayı hedeflemekte, bu noktada işletmelere ve çeşitli kurumlara destek vermektedir. Sektörel dönüşüm için farklı paydaşları bir araya getirmekte ve sektörleri bekleyen mavi yeşil dönüşüm için ortak mutabakatların oluşmasında kolaylaştırıcı rol oynamaktadır.

Yeşil Dönüşüm Platformu
3pmetrics

3pmetrics sürdürülebilirlik platformuyla kurumsal karbon ayak izi, ürün karbon ayak izi, su ayak izi, esggap analizi gibi hesaplama ve raporlama hizmetlerini kolay ve erişilebilir kılar.

Yeşil Dönüşüm Platformu
Plantric

Plantric, kendi geliştirdiği otomatize ve optimize edilmiş kompostlama teknolojosiyle atığı faydaya dönüştüren bir sosyal girişimdir. Plantric’in sunduğu sürdürülebilir çözümler yerel ve uluslararası birçok yarışmada dereceye layık görülmüştür.

Yeşil Dönüşüm Platformu
Step2water

Hayatın kaynağı olan içme suyuna, sağlıklı, ekonomik ve ekolojik koşullarda erişebilmenizi sağlıyoruz.

Pandemi ile birlikte tüm dünya olarak, COVID-19 ve benzeri virüslerin yayılımlarının önüne geçebilmek için hijyenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Pandemi dönemi aynı zamanda, dünyaya ne kadar çok zarar verdiğimizi de gözler önüne serdi. step2water olarak, hayat kaynağımız olan içme suyuna sağlıklı, hijyenik ve ekonomik koşullar ile erişilebilmesini sağlamayı hedefliyoruz. Sunduğumuz çevreci çözümler ile biz, dünyanın ekolojik dengesinin korunmasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş olan bir etki girişimiyiz.

Yeşil Dönüşüm Platformu
Ecofoni

Ecofoni, işletmelerin sürdürülebilirlik iş süreçlerini hızlandıran ve sıfır karbonlu ekonomiye başarılı bir şekilde geçiş yapmalarını sağlayan bir teknoloji girişimdir. Ekibimiz Türkiye'nin ilk ve tek çevresel piyasası olan YEK-G sistemi ve organize piyasasınını geliştirilmiştir.

Ecofoni, Karbon Yönetim Platformu işletmelerin ihtiyaç duyduğu tüm sürdürülebilirlik ve karbon yönetimi ihtiyaçlarının tek noktadan yönetimini sağlar ve işletmeler platform içerisinde karbon emisyonlarının uçtan uca ölçme, azaltım ve dengeleme süreçlerini yönetir.

Yeşil Dönüşüm Platformu
Biolive

Biolive zeytin çekirdeği ve kullanım alanı olmayan çeşitli bitkisel atıklardan biyopolimer ve Dünya’da bitkisel içeriği en yüksek olan %100 bitkisel vegan deri üretimi yapan bir biyoteknoloji firmasıdır.

Ülkemizde her yıl 500 bin ton, Dünya’da ise 6 milyon ton Zeytin Çekirdeği atığı çıkmaktadır ve sadece kullanım alanı yakacak olarak kullanılmasıdır. Firmamızın başlangıç hikayesi 2014 yılına zeytin çekirdeği atıklarından Dünya’da ilk olan yeni bir biyopolimer üretimi gerçekleştirmemiz ile başlamıştır. Mevcut plastikler petrol ve türevlerinden üretilmektedir.

Biolive sadece bir start-up değil bunun yanı sıra plastik ve malzeme kullanımı konusunda bir aktivist görevini de üstlenmiş bugüne kadar birçok ulusal ve uluslararası belgesellere konu olmuş ve birçok ülkede plastik kullanımının azalması yönünde konuşmacı olarak da yer almıştır. En büyük dileğim hepimizin doğru bilgiler ile bilinçlendirilmesi ve hayatımızın her alanında üretimi arttırıp tüketimi azaltmamızdır. Üzerinde bulunduğumuz Dünyanın bizden sonraki nesillere daha iyi şartlar altında sunulmasıdır. Biolive olarak plastik hammadde kullanıcıları ve tekstil ürünleri üretici firmaları ile görüşme, networking, koçluk ve mentorlük eğitimlerinde yer almamız bizler için çok verimli olacaktır.

Yeşil Dönüşüm Platformu
Bugamed

BUGAMED Biyoteknoloji 'Doğadan ilham, Bilimden gücümüzü aldık' sloganı ile 2017 yılında kurulmuştur. “Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Madde 12: Sorumlu Üretim ve Tüketim” kapsamında yerli ve sürdürülebilir hammaddeleri, endüstriyel değeri olmayan atıklara biyoteknolojik prosesler uygulayıp, ileri dönüştürerek ilaç, kozmetik ve tıbbi cihaz sektörlerine kritik hammadde üreten, döngüsel ekonomiyi 360 derece uygulayan bir girişimdir. Sürdürülebilir hammadde ürün gruplarından Tip I Atelokollajen ürünü başta olmak üzere, hyaluronik asit, fibroin hidrolizat ve farklı protein kaynaklarını üretmektedir.

Yeşil Dönüşüm Platformu
Egglin

Bandırma’da bulunan üretim tesislerinde likit yumurta fabrikalarından çıkan yumurta kabuklarından biyolojik yararlığı yüksek değerli doğal protein ve kalsiyum hammaddesi üreten Egglin yumurta kabuğu atıklarında %20 seviyesinde geri kazanım sağlayarak çevresel kirliliğin önlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Ülkemizde hali hazırda hala atıkların sadece %20 sinde geri kazanım sağlamaktadır. Gıda ve ek takviye gıda ham gıda ve ek takviye gıda grubunda ham madde olarak kullanmaktadırlar. Gıda dışında çeşitli alanlarda da ürün geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Çözüm ortakları ile yaptıkları çalışmalarla birlikte kısa vadede üretilen hammaddenin kullanım alanını geliştirerek daha fazla atık işeyip çevresel kirliliği azaltmayı hedeflemektedir. Fizibilite çalışmalarına göre önümüzdeki 5 yıl içerisinde ülkemizde çıkan yumurta kabuklarının tamamında geri kazanım sağlayacağını öngörmektedir.

Yeşil Dönüşüm Platformu
Plasticmove

Plastic Move, üretimde kullanılan petrolün %20'sini tarımsal ve gıda atıklarından ürettiği biyo-hammadde ile değiştirerek patentlenebilir bir ileri dönüşüm teknolojisi sunar.

Kuruluş prensipleri; plastik kirliliğini azaltmak, atıklari ekonomiye kazandırmak, plastik endüstrisi için uygulanabilir biyo çözümler geliştirmek, iklim krizini önlemek adına markalarla güçlü etkiler yaratmaktır.

Plastic Move başta ambalaj, otomotiv ve beyaz eşya sektörü için çözümler sunmakla beraber yeni sektörler ile denemeler gerçekleştirmeye devam etmektedir.

Yeşil Dönüşüm Platformu
Sürdürülebilir Yaşam Derneği

Sürdürülebilir yaşam kapsamında, dünyamızın daha yaşanabilir hale getirilmesi amacıyla sınırlı kaynakların daha verimli kullanılabilmesi ve gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak amacıyla bilgiler üretip, bu bilgileri yaşam pratiğine dönüştürme hedefiyle akademisyenler, sosyal bilimciler ve proje yönetim uzmanları tarafından 2018 yılında kurulmuştur.