İnsan, Gezegen, Kar: İyi Şeyler Nasıl Daha İyi Olabilir

Yeşil Dönüşüm Platformu

İklimle ilgili olumlu bir haber gördüğümde, aklıma hep tüm bu farklı çözümler hayata geçirilip bir arada çalıştığında her şeyin nasıl olacağı sorusu gelir. Dünya Günü için USA Today, Amerikalı uzmanlara 2050'de ülkenin nasıl görünebileceğini sordu ve bu sorulara yanıt bulmaya çalıştı.

2050 yılında, ulaşım alışkanlıklarımız köklü bir değişim geçirirken, yüksek hızlı demir yolları önemli ölçüde uçak yolculuklarının yerini alacak. Banliyölerde yaşayanlar hala kendi araçlarına sahip olacak, ancak şehir sakinleri ihtiyaç duyduklarında yakındaki park yerlerinden kiralayabilecekler. Elektrikli arabalar artık tek şarjla 800 kilometre yol kat edebilecek ve çoğu park yeri şarj istasyonlarıyla donatılmış olacak.

Evlere kurulan güneş panelleri pencereler kadar yaygınlaşacak. Rüzgar türbinleri sayesinde ucuz ve bol enerji ile üretim ve teknoloji şirketleri Ortabatı eyaletlerinde başarıyla faaliyet gösterecek.

Tarım arazileri çoğunlukla çok amaçlı kullanılarak ekili alanlar ve otlayan sığırlarla birlikte güneş panelleri ve rüzgar türbinlerine de ev sahipliği yapacak. Argonne Ulusal Laboratuvarı Çevre Bilimleri Bölümü Direktörü Cristina Negri, "Güneş enerjisi çiftlikleri aynı zamanda polinatörlerin yaşam alanı sağlayabilir veya toprakta karbon tuturabilir" diyor.

Dikkatli bir şekilde planlanan kontrollü yakma programları sayesinde ülkenin birçok ormanı eski haline kavuşturulacak. Bu sayede büyük ve yıkıcı yangınlar artık geçmişte kalacak.

İklim uzmanı Alex Steffen, "Asıl önemli olan, işlerin ne kadar kötüye gittiği değil, yeterince hızlı hareket edersek ne kadar iyi olabileceğidir" diyor.

TAKİPTE KAL !
POPÜLER YAZILAR
HABER BÜLTENİ
Yeşil Dönüşüm Platformu
Bültene Kayıt olun
Yeni gönderilerden haberdar olun !