Karbon Ayak İzi Düşerken Yıldızlar Parlıyor

Yeşil Dönüşüm Platformu

Batı Teksas'taki McDonald Gözlemevi'nde gökbilimciler, evrenin genişlemesine neden olan “karanlık enerji” fenomenini inceliyor. İsminden de tahmin edebileceğiniz gibi, bu tür araştırmalar için gökyüzünün mümkün olduğunca karanlık olması gerekiyor. İşte burada yakındaki petrol ve gaz şirketleriyle beklenmedik bir işbirliği devreye giriyor.

Yerel yasalar gözlemevinin hemen çevresinde düşük ışık kirliliğini zorunlu kılsa da, Stephen Hummel, yerel işletmeleri, vatandaşları ve okul bölgelerini daha fazla ışık kirliliğini azaltmaya yardımcı olmak için bir girişim yönetiyor.

Callon Petroleum, düşük kirlilikli aydınlatmaya geçiş yapmasına yardım ettiği bir şirket. Callon gibi şirketlerin tesislerinin güvenlik nedeniyle 7/24 aydınlatmaya ihtiyacı var. Hummel, parlak ışıklarını korumalı, sıcak tonlu ışıklarla değiştirmek için onlarla birlikte çalıştı.

Bu ışıklar ışık kirliliğini, maliyeti ve güvenlik endişelerini azaltıyor. Karanlık gökyüzüne uygun aydınlatma, çalışanların gözlerinin karanlığa adapte olmasını sağlayan daha dengeli bir aydınlatma sağlıyor. Parlak ışıkların neden olduğu sert gölgeler artık sorun değil. Bu bölgelerde çıngıraklı yılanların gölgelerde saklanabileceği göz önüne alındığında, daha iyi aydınlatma ekip üyelerini çok daha rahat ettiriyor.

Petrol ve gaz endüstrisinin yüksek karbon emisyonu itibarına rağmen, bunun gibi girişimler beklenenden daha popüler olabilir. Geçide imza atan bir diğer gaz şirketi Howard Energy Partners'dan Jerrell Shircliff'in de dediği gibi, "Herkes gibi ben de burada yaşamak zorundayım. Etrafımdaki her şeyi tüketemem."

 

TAKİPTE KAL !
POPÜLER YAZILAR
HABER BÜLTENİ
Yeşil Dönüşüm Platformu
Bültene Kayıt olun
Yeni gönderilerden haberdar olun !