Karanlık Gökyüzü, Daha İyi Gelecek

Yeşil Dönüşüm Platformu

Batı Teksas'taki McDonald Gözlemevi'nde gökbilimciler, evrenin genişlemesine neden olan "karanlık enerji" gizemini çözmeye çalışıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu araştırmalar için gökyüzünün mümkün olduğunca karanlık olması gerekiyor. İşte burada beklenmedik bir işbirliği devreye giriyor: Petrol ve gaz şirketleri ile astronomlar el ele veriyor.

Yerel yasalar gözlemevinin hemen çevresinde düşük ışık kirliliğini zorunlu kılsa da, Stephen Hummel daha fazlasını hedefliyor. Yerel işletmeleri, vatandaşları ve okulları da harekete geçirerek ışık kirliliğini azaltmayı amaçlıyor.

Hummel'in birlikte çalıştığı şirketlerden biri olan Callon Petroleum, düşük kirlilikli aydınlatmaya geçiş yapan ilk örneklerden. Bu gibi şirketlerin tesislerinin güvenlik nedeniyle gece gündüz aydınlatılması gerekiyor. Hummel, parlak ışıklarını korumalı, sıcak tonlu ışıklarla değiştirerek hem ışık kirliliğini hem de maliyeti düşürmede yardımcı oluyor.

Karanlık gökyüzüne uygun aydınlatma sadece çevre dostu olmakla kalmıyor, çalışan güvenliğini de artırıyor. Daha dengeli ışık dağılımı sayesinde gözlerin karanlığa adapte olması kolaylaşıyor. Ayrıca, ışığın yarattığı sert gölgelerin ortadan kalkmasıyla tehlikeli hayvanların görülme ihtimali de azalıyor. Bu sayede çalışanlar kendilerini daha güvende hissediyor.

Petrol ve gaz endüstrisi yüksek karbon emisyonuyla anılsa da, bu işbirliği gibi girişimler sektörün sürdürülebilir geleceğine dair umut veriyor. Diğer bir gaz şirketi olan Howard Energy Partners'dan Jerrell Shircliff de geçişi yapanlardan. Kendisi durumu şöyle özetliyor: "Herkes gibi ben de burada yaşıyorum. Etrafımdaki her şeyi tüketemem."
 

TAKİPTE KAL !
POPÜLER YAZILAR
HABER BÜLTENİ
Yeşil Dönüşüm Platformu
Bültene Kayıt olun
Yeni gönderilerden haberdar olun !