Kozmetik Endüstrisi Ambalaj Atıkları

Yeşil Dönüşüm Platformu

Kozmetik ve güzellik ürünlerinin ambalajları küresel bir geri dönüşüm felaketidir. Hükümetlerin bu konuda neredeyse hiçbir yaptırımda bulunmaması ve önlemler almaması gerçekten çok şaşırtıcı!

 

Kozmetik endüstrisi, geri dönüştürülemez atık olarak çöplüklere atılan plastik ambalajlar üretmesiyle ünlüdür. 2020 yılında güzellik ve kozmetik ürünlerine yönelik 8 milyar adede yakın plastik ürün üretilmiştir. Bu ürünlerin birçoğunun mağazalara bile ulaşamadan imha edildiği bilinmektedir.

 

 L'Oréal (kağıt bazlı şişeleri )veya Unilever (geri dönüştürülebilen siyah plastik şişeleri ) gibi bazı üreticiler bir süredir ambalajlarını değiştirmeye başladılar. Ancak alınan bu inisyatifler, kozmatik sanayinde üretilen tüm ambalajların yalnızca küçük bir kısmını oluşturmaktadır.

 

Neden tüm üreticilerin ürünlerini doldurulabilir, yeniden kullanılabilir veya geri dönüştürülebilir hale getirmesini zorunlu kılmıyoruz?

 

Aşağıdaki linkte hepimize ilham vermesi için bir video paylaşıyoruz;

Bu videoda , MYReFactory adlı şirketin losyon, diş macunu ve makyaj ambalajlarının geri dönüşümüyle elde edilen ve her türlü mobilya yapımında kullanılabilen kontraplaklara tüm üretim zorluklarına rağmen nasıl yeni bir hayat verdiğini izleyebilirsiniz.

Sizce bu muazzam atık akışını durdurmanın yolları nedir?

 

MYRefactory video bağlantısı: https://lnkd.in/d8nwrHfZ

TAKİPTE KAL !
POPÜLER YAZILAR
HABER BÜLTENİ
Yeşil Dönüşüm Platformu
Bültene Kayıt olun
Yeni gönderilerden haberdar olun !